Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Milicz: Karpie i ptaki z Doliny Baryczy. Poznaj Stawy Milickie (ZDJĘCIA, PRZEWODNIK)

Piotr Telichowski
Stawy Milickie - ich obszar, jako jedyny w Polsce,  należy do programu ochrony Living Lakes
Stawy Milickie - ich obszar, jako jedyny w Polsce, należy do programu ochrony Living Lakes fot. Jerzy Wójcik/Marcin Osman
W sezonie przelotów ptactwa wodnego można tutaj obserwować ponad 270 gatunków, aż 160 z nich wybrało sobie Stawy Milickie na obszar gniazdowania i chowu przyszłego potomstwa. Tutejsze akweny to też raj dla spacerowiczów i wędkarzy.

Przepiękne pejzaże, słońce odbijające się w tafli wody, a także dziesiątki tysięcy wyjątkowych gatunków ptaków. Całość poprzecinana licznymi groblami, po których spacerują turyści z aparatami. To nie safari w Afryce, a obszar Stawów Milickich - jeden z najpiękniejszych regionów Dolnego Śląska.

Dolina Baryczy - polski Kopciuszek akwenów wodnych
- Polskim Kopciuszkiem określił je kilka lat temu pewien podróżnik z Lubina. I miał sporo racji. Niczym bohaterka bajki Charles'a Perrault, stawy nie są nachalne ze swoją urodą. A przecież mają olbrzymi potencjał - mówi Marek Wiśniewski ze spółki Stawy Milickie SA.

- A przecież to jedyne i niepowtarzalne miejsce w Europie, w którym człowiek funkcjonuje z dziką przyrodą na zasadach pełnego partnerstwa - dodaje pan Wiśniewski. Do największych atrakcji Stawów Milickich, poza pięknymi widokami, są żyjące w wodzie ryby. Mięso żyjących tutaj karpi jest tak wyjątkowe w smaku, że ryby te wpisano na listę tradycyjnych produktów regionalnych. Zostały też włączony do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Ich smak jest wynikiem specyficznej diety - ryby ze Stawów Milickich karmione są bowiem pszenicą przez pracowników spółki Stawy Milickie SA. Obszar ten, jako jedyny w Polsce należy także do programu Living Lakes.

Wyjątkowe miejsce dla ryb i ptaków
Jedną z największych atrakcji są przeloty ptaków. W rezerwacie można obserwować aż dwie trzecie populacji całego polskiego ptactwa wodnego. Wśród nich są m.in. gęsi gęgawy, krakwy, zauszniki, perkozy rdzawoszyje, błotniaki stawowe, rybitwy rzeczne, bąki, zielonki, podgorzałki.

Do tego jeszcze łabędzie, kormorany, czaple białe i siwe, łyski, śmieszki, żurawie i bieliki. Szacuje się, że na terenie Stawów Milickich może być aż 270 gatunków, z których 160 wybrało je sobie za miejsce gniazdowania. Te wyjątkowe ptaki można dzięki temu zobaczyć samodzielnie, za pomocą lornetki.

Zobacz też: gdzie zjeść, gdzie spać, ile kosztują bilety - INFORMACJE DLA TURYSTY

Gdzie zjeść
Zajazd Pod Wesołym Karpiem, Ruda Sułowska. Ceny ryb od 15 do 25 złotych.
Restauracja Pałacowa, ul. Piłsudskiego 5a, Milicz. Można tu zjeść indyka w sosie borowikowym za 20 złotych i placki ziemniaczane w sosie grzybowym za 11 złotych.
Restauracja Parkowa, ul. Piłsudskiego 2, Milicz Zjemy tutaj zestaw śniadaniowy złożony z jajecznicy, koszyka z pieczywem i kiełbasek za 12 złotych, Za smażonego karpia zapłacimy tutaj 15 złotych.

Gdzie spać
Gospodarstwo Agroturystyczne Głowaczówka w Rudzie Sułowskiej. Ceny za nocleg zaczynają się od 30 zł/os. Liczba miejsc - 16.
Hotel Widmar, ul. Kopernika 8, Milicz Ceny za nocleg zaczynają się od 35 zł/os.
Hotel Libro, ul. Kopernika 2, Milicz Ceny za nocleg zaczynają się od 50 zł/os.
Agroturystyka Alina, ul. Sycowska 1, Milicz Ceny za nocleg zaczynają się od 35 zł/os.

Bilety
Łowisko w Rudzie Sułowskiej jest otwarte od kwietnia do października przez cały tydzień w godzinach 7.30-19. Od listopada do marca łowisko jest nieczynne dla wędkarzy. Za wejście na łowisko zapłacimy od poniedziałku do czwartku 10 złotych za jedną wędkę, w piątki, soboty i niedziele opłata 15 złotych.

Dzieci do lat 10 wejdą na łowisko bezpłatnie, natomiast osoby towarzyszące wędkarzom zapłacą 5 złotych. Istnieje też możliwość wynajęcia łowiska poza godzinami otwarcia po 35 złotych za godzinę. Należy pamiętać, że za złowione ryby również musimy zapłacić.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy
Samo miasto Milicz jest opisane jako zabytek znajdujący się na liście Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Do najciekawszych obiektów, które można odwiedzić, z pewnością należą kościoły pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Anny, oba z XIX wieku. Na odwiedzających czeka również pałac klasycystyczny z końca XVIII wieku, w którym obecnie znajduje się Zespół Szkół Leśnych.

Warto odwiedzić również Żmigród, w którym znajduje się baszta kamienna z 1560 roku. Na turystów czeka także pałac Hatzfeldów z końca XVII wieku, obecnie niestety w ruinie, jednak park pałacowy cieszy urodą.

Zobacz też: Sanktuarium w Wambierzycach - milczące dzwony i kobieta z brodą (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na milicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto