Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlakiem karpia w Dolinie Baryczy

Marta Kamińska
Karpie – swoisty symbol Doliny Baryczy - postanowiono wykorzystać  do promocji regionu, nadając im dodatkowo artystycznego wyrazu
Karpie – swoisty symbol Doliny Baryczy - postanowiono wykorzystać do promocji regionu, nadając im dodatkowo artystycznego wyrazu Łukasz Gościniak
Dolina Baryczy to wyjątkowy kompleks przyrodniczy. Swoim zasięgiem obejmuje również tereny Aglomeracji Wrocławskiej jak Żmigród, Trzebnicę, Krośnice czy Prusice. Jednym z jego symboli jest karp.

Do 28 lutego trwało wielkie malowanie prawie 20 poliestrowych karpi o gigantycznych rozmiarach 2 m długości, 80 cm wysokości! Piękne kolorowe unikaty mają na wiosnę stanąć przy największych atrakcjach turystycznych Doliny Baryczy. Karpie mają dodatkowo zachęcać do odwiedzin w sławnych miejscach, tworząc swoisty szlak po naszym regionie, mamy jednak nadzieję, że staną się również atrakcją samą w sobie i będą dodatkowo przyciągać zaciekawionych turystów.

Inicjatorem malowania karpi jest Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, które pozyskało blisko 100 tys. zł dotacji z Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. Celem projektu jest zaangażowanie możliwie wielu partnerów na rzecz współpracy w promocji Doliny Baryczy. Wielkim zaangażowaniem wykazały się szkoły – ponad 30 placówek z całej Doliny Baryczy – zgłosiło się do ogłoszonego na jesieni 2014 roku konkursu plastycznego na namalowanie najbardziej atrakcyjnych miejsc, zdaniem dzieci, w konturach karpia.

Do organizatora konkursu wpłynęło blisko 1300 prac, podczas gdy liczył jedynie na ¼ z tego. Następnie prace dzieci stały się inspiracją dla studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych z całego kraju, do stworzenia projektów przestrzennych, dwumetrowych karpi. 20 najciekawszych prac jest właśnie w trakcie realizacji w KOM. Przez cały tydzień można było przyglądać się pracy artystów. Swoich karpi doczekały się takie atrakcje turystyczne jak np. zalew i Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Miliczu, ścieżka rowerowa trasą wąskotorówki, kościół w Trzebicku, kościół Wniebowzięcia NMP w Cieszkowie, gajówka w Rudzie Milickiej, Krośnicka Kolejka Wąskotorowa, kościół św. Trójcy w Twardogórze, park natury w Odolanowie, pałac myśliwski i stanica Biały Daniel w Mojej Woli, baszta i ruiny pałacu Hatzfeldtów w Żmigrodzie oraz pałac Radziwiłłów i bocianie gniazdo w Przygodzicach.

W marcu odbędzie się II tura malowania, gdzie powstanie kilka dodatkowych karpiowych wizualizacji, m.in. pałacu Maltzanów w Miliczu czy pałacu w Goszczu.

Na Majówkę zaplanowana została wielka wystawa posągowych karpi w zielonych ogrodach Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego w Miliczu– będzie to jedyna okazja, by zobaczyć je wszystkie razem a następnie figury powinny trafić do obiektów, które odzwierciedlają, rozsianych po całej Dolinie Baryczy. Koordynator projektu „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” zaplanowało wiele działań promocyjnych – np. aplikację mobilną na telefon, konkursy czy licytację kilku figur karpi podczas Dni Karpia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na milicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto